Začátek zimního běhu Kružská Kundratická vznikl při jednom rozhovoru mezi Janem Šírem a Josefem Žembou. Došlo k zajímavé sázce, o sud piva! V sázce se jednalo o to, zda Honza doběhne bez přestávky do Kundratic k prostřednímu hostinci a zpět (asi 12 Km). Občerstvení bylo domluveno a povoleno pouze při běhu a na kontrolu na poloviční cestě závodu. Slovo dalo slovo a 2. prosince 1983 při -11 °C byl tento běh uskutečněn.

Běh byl odstartován od mlékárny, běhu se zúčastnilo 7 běžců - Josef Žemba, Miroslav Salátek, Jan Šír, Miloslav Brož, a Bohuslav Blahout, k nim se přidala i dvě děvčata, která ještě navštěvovala základní školu  - Eva Salátková a Iveta Líbalová. Tento běh byl kontrolován dvěmi doprovodnými vozidly. Jako první doprovodná kontrola byl František Blahout a druhá dva montéři z Poldi Kladno, kteří tuto dobu zde v mlékárně pracovali. Také byla kontrola doprovázena na jízním kole. kterou vykonával Zdeněk Salátek. Tento běh byl pro netrénované běžce zcela náročný.  Po vyčerpání a nedostatku sil odstoupil ze závodu jako první Bohuslav Blahout a dále děvčata, která ale neměla dohodu závod běžet celý. Ostatní čtyři běžci pokračovali v běhu pod stálou kontrolou.

Na poloviční cestě byl na kontrole Blahoslav Šír i s občerstvením, a to podle gusta, pivo a čaj i rum. Vše se pilo při běhu. První do cíle přiběhl Miloslav Brož, druhý Jan Šír, třetí Josef Žemba a čtvrtý a nejstarší vytrvalec Mirek Salátek.

Po ukončení zálodu, byl naražen sud piva, který Honza vyhrál. Při posezení a popíjení pivka se učástníci běhu dohodli na názvu tohoto běhu - KRUŽSKÁ KUNDRATICKÁ.